
Változtak a behajtási engedélyekkel kapcsolatos szabályok
2025. március 1-jétől fontos változás lépett életbe a korlátozott forgalmú övezetekbe történő behajtással kapcsolatban. A helyi közutak kezelésének egyes szabályairól szóló 3/2011.(III.01.) számú önkormányzati rendelet módosítása szerint a korlátozott forgalmú övezetekben megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató és lassú jármű korlátozott forgalmú övezetbe történő behajtásához hozzájárulási díj megfizetése válik szükségessé.
Az útdíj fizetés bevezetése a súlykorlátozással érintett helyi utakra több szempontból is indokolttá vált, különös tekintettel az útfenntartás, a közlekedésbiztonság, a környezetvédelem és a méltányos teherviselés alábbi szempontjaira:
Útfenntartás és költségmegosztás
A nehézgépjárművek jelentős mértékben terhelik a helyi úthálózat burkolatát, amely sok esetben nem megfelelő teherbírású a nagy tömegű járművek számára. A megnövekedett terhelés gyorsabb útromlást eredményez, ami jelentős fenntartási és javítási költségekkel jár az önkormányzat számára. Az útdíj hozzájárulhat ezen költségek fedezéséhez, biztosítva az utak megfelelő állapotát és hosszabb élettartamát.
Közlekedésbiztonság növelése
A nehézgépjárművek jelenléte növeli a balesetek kockázatát, különösen szűk utcákban, lakóövezetekben vagy olyan területeken, ahol jelentős a gyalogos- és kerékpárosforgalom. Az útdíj bevezetése csökkentheti a nagy tömegű járművek számát ezeken az útszakaszokon, így biztonságosabbá téve a közlekedést minden résztvevő számára.
Környezetvédelmi és zajterhelés csökkentése
A nehézgépjárművek nemcsak az utak fizikai állapotát rontják, hanem jelentős zaj- és légszennyezést is okozhatnak. Az útdíj ösztönző hatású lehet arra, hogy a fuvarozók környezetkímélőbb útvonalakat válasszanak, vagy alternatív megoldásokat alkalmazzanak, például kisebb terhelésű járműveket használjanak.
Arányos teherviselés biztosítása
Az úthasználattal járó költségek méltányos elosztása érdekében fontos, hogy azok a járművek, amelyek fokozott igénybevételnek teszik ki az úthálózatot, nagyobb mértékben járuljanak hozzá a fenntartási és javítási költségekhez. Az útdíj bevezetése biztosítja, hogy a nehézgépjárművek által okozott terhelést ne kizárólag az önkormányzatok vagy az adófizetők fedezzék, hanem az azt előidéző járművek üzemeltetői is hozzájáruljanak.
Alternatív útvonalak és forgalomirányítás
Az útdíj bevezetése ösztönözheti a fuvarozókat arra, hogy a megfelelő teherbírású főútvonalakat használják a helyi utak helyett, vagy adott esetben kisebb terhelésre elosztva szervezzék szállításaikat. Ezáltal elérhető a forgalom ésszerűbb elosztása, csökkentve a helyi úthálózat terhelését, az utak állapotromlását és a lakóövezetekben tapasztalható negatív hatásokat.
Városunk helyi közútjait illetően Gyál-liget oldalon 3,5 t, Gyál-szőlő oldalon 10 t a megengedett legnagyobb össztömegre vonatkozó korlátozás.
Hogyan működik a hozzájárulási díj?
Formái:
- napi engedély (a kért napra 0-24 óráig érvényes),
- havi engedély (kiadás napjától 30 naptári napra érvényes),
- éves engedély (a kiadás napjától a kiadás évének december 31-éig érvényes) adott rendszámra vonatkozóan.
Díjfizetés módja: behajtási hozzájárulási díjat Gyál Város Önkormányzat 11600006-00000000-21616404 számú számlájára átutalással kell teljesíteni. Amennyiben a behajtási engedélyt a kérelem benyújtását követő 3 munkanapon belüli időponttal kell kiállítani, ún. soron kívüli lejárásban úgy a behajtási díj 150%-a fizetendő.
Díjak mértéke: A díjak mértéke a behajtás gyakoriságától függően változik. A súly a forgalmi engedélyben szereplő össztömeg szerint számítandó.
- 1 napra szóló engedély: 5.000 Ft,
- 1 hónapra szóló engedély: 1 Ft/kg,
- 1 évre szóló engedély: 3 Ft/kg.
Kedvezmények: Gyálon bejelentett székhellyel vagy telephellyel rendelkező 3,5 tonna össztömeget meghaladó gépjármű tulajdonosokat, üzembentartókat 50% díjkedvezmény illeti meg az éves díjból, amennyiben kérelmük benyújtásának időpontjában Gyál Város Önkormányzatával szemben nincs helyi adótartozásuk, illetve egyéb fennálló tartozásuk.
Részletes ügymenetleírás ITT, kitölthető nyomtatvány ITT elérhető.
A díj bevezetésével biztosítani szeretnénk, hogy csak azok a járművek hajtsanak be a korlátozással érintett helyi utakra, amelyek valóban indokoltak, az engedélyekben ezen túlmenően meghatározásra kerül a kötelezően betartandó útvonal is. Bízunk benne, hogy az új intézkedés segíti a közlekedés áramlásának javítását és a városi életminőség növelését.
Köszönjük megértésüket és együttműködésüket!
Gyáli Polgármesteri Hivatal