Idősek és demensek nappali ellátásának férőhelybővítése Gyálon
Projekt címe: Idősek és demensek nappali ellátásának férőhelybővítése Gyálon
Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-3.3.2-21-PT1-2024-00058
Kedvezményezett neve: Gyál Város Önkormányzata
Támogatás összege: 751 millió Ft
Projekt összköltsége: 6 Milliárd Ft
Támogatás aránya: 100%
Projekt várható befejezése: 2027.12.16.
Kedvezményezett neve és elérhetősége:
Gyál Város Önkormányzata
2360 Gyál, Kőrösi út 112-114.
Telefonszám: +36 (29) 540-930
Fax: +36 (29) 340-028
A projekt rövid leírása:
Gyál Város Önkormányzata a Helyi egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztése c. és TOP_Plusz-3.3.2-21 kódszámú felhívás D) komponens A Felhívás 13.1. pontjában nevesített szociális alapszolgáltatások és gyermekjóléti alapellátások fejlesztése D1) Infrastruktúra fejlesztés, beleértve: d2) férőhelyek bővítése területén kíván projektet megvalósítani.
A pályázat benyújtásával elérni kívánt cél az idősek és demensek nappali ellátásának kapacitásbővítése Gyál városában.
A Szociális törvény 57.§ (1) c) – d), f) – j) pontja szerinti szociális alapszolgáltatásoknak minősül az idősek nappali ellátása. Gyál városában a meglévő idősek nappali ellátási szolgáltatás keretében jelenleg 25 fő személyt látnak el, melyek közül 8 fő demens. A projekt keretében tervezzük a folyamatosan növekedő tendenciát mutató demens személyek ellátását is. Jelen projekt keretében tehát az idősek nappali ellátása esetén olyan nappali ellátást fejlesztünk, melyek jelenleg is ellátnak demens személyeket és a férőhelybővítés keretében vállaljuk a várólista szerinti többlet demens személyek ellátását is.
Gyál Város Önkormányzatának Szociális Szolgáltatástervezési Koncepciójában rögzítésre került, hogy a Kertváros Önkormányzati Társulás középtávú szociális szolgáltatásfejlesztési terve alapján szükség van az idősek és demens betegek számára létrehozott nappali ellátást biztosító intézmény férőhelyeinek bővítésére. A tervben intézkedésként került megfogalmazásra a férőhelybővítés.
Gyál város a társulás keretein belül működteti az idősek és demensek számára a nappali ellátást nyújtó szolgáltatását, azonban az igénybe vevők száma elérte a működési engedélyben meghatározottat, jelenleg várólista alakult ki. Cél tehát a férőhelyek számának növelése, ezáltal kielégíteni a lakosság igényét, és biztosítani számukra ezen ellátási formát.
A meglévő épület nem alkalmas a várólista szerinti igény kielégítésére. A meglévő idősek nappali ellátásának otthon adó épületet Gyál Város Önkormányzatának tulajdonában lévő Kertváros Szociális Központ bérli a Római Katolikus Plébániától. Az ingatlan címe: 2360 Gyál, Petőfi Sándor utca 16-18. sz., HRSZ: 2353. A pályázathoz csatoltuk a bérleti szerződést.
A nappali ellátást biztosító intézmény új építésű épületbe költözik, amely 50 fő fogadására lesz alkalmas. A nappali ellátást biztosító intézmény az ellátást igénybe vevők részére szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt. A nappali ellátást biztosító intézmény a Gyáli Idősek Otthona új létesítmény földszintjének egy részében kapna helyet. A beruházás tervezett helyszíne: 2360 Gyál, Erdősor utca, HRSZ: 4856/9. A műszaki dokumentáció elkészült, a pályázathoz csatolásra került. Az új épület egésze nem támogatható, így műszaki arányosítást alkalmaztunk, amelyet a pályázathoz csatoltuk a helyiségkimutatással együtt.
A támogatható helyiségek – önállóan a funkcióhoz tartozó helyiségek: 442,44 m2, a közös használatú helyiségek – a funkcióhoz kapcsolódó helyiségek: 1 321,56 m2, a nem támogatható helyiségek – a funkcióhoz nem kapcsolódó helyiségek: 3 924,1 m2. a közös használatú helyiségre, épületrészre jutó elszámolható költség számítása alapján – a felhívás szerinti képletet alkalmazva – a közös használatú helyiségre jutó költség 10,13%-a számolható el.
Nappali ellátás biztosítására az új építésű intézmény alkalmas, mert rendelkezik közösségi együttlétre, pihenésre, személyi tisztálkodásra, személyes ruházat tisztítására, illetve az étkeztetést is biztosítja az étel melegítésére, tálalására és elfogyasztására szolgáló helyiségekkel. Az új épület a meglévő és a jövőbeli demens személyeket is el tudja látni, mert az épület rendelkezik női és férfi demens szobával és a demenciával élő személyek speciális szükségleteire is választ adó szolgáltatásokkal. A cél az, hogy az izolációt megszüntetve, az életminőséget megőrizve vagy javítva, biztonságban, tevékenyen, jó közérzettel töltsék a közös időt és mindezek mellett állapotromlásukat késleltető támogatást kapjanak.
A beruházás előkészítése során engedélyezési terv készült, mely szolgálta azt a célt is, hogy a támogatható, nem támogatható és közös helyiségek elhatárolását meg tudjuk tenni.
A beruházás tekintetében az önkormányzat alanya az ÁFA-nak, a támogatási kérelemben megjelölt, támogatásból finanszírozott tevékenységekkel kapcsolatban az elszámolásnál az ÁFA-val csökkentett (nettó) összeg kerül figyelembevételre.
A projekt igényelt támogatása 751 084 510 Ft. A projekt keretében férőhelybővítés létrehozása történik, a projekt illeszkedik a helyi önkormányzat szociális szolgáltatástervezési koncepciójához, az erről szóló nyilatkozatot mellékeljük a pályázathoz. Olyan eszközök, bútorok, berendezési, felszerelési tárgyak beszerzését terveztük be, amelyek megfelelnek az igénybevevők életkori sajátosságainak, egészségi és mozgásállapotának, és a fejleszteni kívánt szociális alapszolgáltatás, idősek nappali alapellátás nyújtásához szükségesek.
A projekt a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében valósul meg Európai Uniós támogatással.