2018. 04. 19.

Országosan is elismerték az egyik gyáli civil szervezet munkáját

Facebookon
Twitteren
E-mailben

Az Alapítvány a Cukorbetegekért Kuratóriuma minden évben Lang Gusztáv díjjal ismeri el azon személyek, illetve egyesületek munkáját, akik sokat tesznek a cukorbetegekért. Idén Vörös Józsefné Bambach Erika, a gyáli Cukorbetegek Egyesülete nevű civil szervezet elnöke részesült az elismerésben. A díjat április 14-én adták át Budapesten a civil fórumon. A díjazottal készítettünk interjút:

Mióta létezik a gyáli Cukorbetegek Egyesülete és hogyan született meg az egyesület?

1993. április 23-án volt az alakuló ülés. Néhány lelkes cukorbeteg gondolta, hogy szükség lenne egy olyan egyesületre, ami a cukorbetegek érdekeit tudná képviselni. Dr. Major László kardiológus főorvos is támogatta a kezdeményezést, így 45 fővel megalakult az egyesület Király Sándor vezetésével. Azóta már közhasznú egyesületként működünk, megfeleltünk a 2011-es civiltörvénynek is.

Mik az egyesület céljai? Milyen eszközökkel, eseményekkel, tevékenységekkel igyekeznek elérni ezeket a célkitűzéseket?

Az Egyesület legfontosabb célja a cukorbetegek érdekeit képviselni, minden elérhető módon. Segítünk hozzájutni a legkorszerűbb mérőeszközökhöz, vérnyomásmérőkhöz, vércukormérőkhöz, gyógycipőkhöz. Ehhez szerencsére sikerült kialakítani a megfelelő kapcsolatokat, 2012 óta minden erőmmel ezen dolgoztam és dolgozok. A DIABÉTESZ világnapon is rendszeresen részt veszünk az egyesülettel, általában 50 fővel, mindig az aktuális városban. Ilyenkor összekötjük az eseményt egy közös kirándulással, és a város megismerésével is. Jártunk már Veszprémben, Győrben, Székesfehérváron, Békéscsabán, Gyulán, Balatonfüreden, Sopronban és Budapesten, idén pedig Kaposvárra szeretnénk menni.

Mi is az a DIABÉTESZ Világnap?

Az inzulin feltalálójának a születésnapja, november 14-e. Frederich Banting 1891. november 14-én született. Nobel díjat kapott a munkásságáért. Világszerte minden évben e napon tartják a Diabétesz világnapját, szakmai konferenciákkal, rendezvényekkel felhívva a figyelmet a cukorbetegségre, megelőzésére és a diabétesszel élőkre.

Hány tagja van az egyesületnek, milyen gyakorisággal tartanak összejöveteleket?

A taglétszám 160 fő. A gyűléseket minden hónap második csütörtökén tartjuk az Arany János Közösségi Ház színháztermében. Egy-egy összejövetelen általában 110-120 fő van jelen.

Ha valaki csatlakozni szeretne, milyen feltételeknek kell megfelelnie és miért érdemes csatlakoznia?

Az éves tagdíj 3 000 Ft. Minden egyesületi gyűlés egészségügyi szűrésekkel (vérnyomásmérés, vércukorszint mérés stb.) kezdődik, amik mindenki számára elérhetőek, majd orvosi előadásokat hallgatunk, minden alkalommal. Az egyesület tagjai közül 35-40 fő Nordic Walking edzésekre jár hétfőn és szerdán délelőtt a Millenniumi parkba, valamint heti egy alkalommal csütörtökön tornázunk, szintén általában 30 fővel a közösségi ház tánctermében, gyógytornász által összeállított gyakorlatokra.

Az egyesületnek 2018-tól van weboldala is (cbegyal.uw.hu), Simonné Kolozsi Klári egyesületi tagnak köszönhetően, ahol minden fontos információ megtalálható rólunk.

Milyen segítséget kap az egyesület tevékenysége végzéséhez?

Az önkormányzat támogatja az egyesület működését, de a CEOSZ-tól is sok segítséget kapunk. A meghívott orvosok, – ha idejük engedi – szívesen jönnek előadást tartani, ez szintén hatalmas segítség nekünk. Az Arany János közösségi Ház biztosítja számunkra a termeket. Én gyakran kérek lehetőséget arra, hogy gyógycipőket készíttessünk a tagjaim részére, és a készcipők próbálására mindig kapok termet az előre jelzett időpontban. Ezúton is köszönök minden segítséget!

Igazán nagy dolog, hogy egy országos szervezet is elismerte az Ön munkáját, gratulálunk hozzá! Mit jelent Önnek ez a díj?

Nagyon nagy megtiszteltetés, és nagy felelősség.  Számomra ez a tisztség egyfajta szolgálat.

– Amikor éppen nem az egyesület életét szervezi, mivel foglalkozik? Mit csinál szívesen szabadidejében? 

Napi 2-3 órát biztos, hogy az egyesület dolgaival foglalkozom. A megmaradt szabad időmet a családommal töltöm, férjem és két felnőtt gyermekünk és két unokánk van.  Szerény mindennapjainkat éljük ketten a férjemmel. Olyan sok programra van igény az egyesületen belül, hogy a kikapcsolódást megszervezzük a csapattal.

Mik a tervei az egyesülettel a jövőre nézve? Vannak újabb célok?

Ha valaki olyan szerencsés helyzetben van, mint én, olyan nagyszerű emberekkel van körülvéve (még akkor is, ha nem tökéletes minden), nem folytathatja ezt a tevékenységet újabb célok nélkül.

  1. május 10-én például a gyáli Cukorbetegek Egyesülete 25. születésnapját ünnepeljük. Szeretném emlékezetessé tenni ezt a napot a tagok számára.

Ebben az évben a CEOSZ segítségével nagy hangsúlyt fektetünk az edukációra. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) „Lépésről lépésre – tudnivalók a cukorbetegségről” ismeretanyagát neves szakemberek írták azzal a céllal, hogy ne a cukorbetegségben szenvedők, hanem a cukorbetegséggel jól együtt élők tábora legyen az erősebb. Lang Gusztáv mondta gyakran: ”A diabétesz, az egészségnek feltételekhez kötött állapota”. Az ismeretterjesztés jegyében tagjaink kapnak egy olyan mappát, ami lépésről lépésre tanítja meg a cukorbetegeket arra, hogy mikor mit ajánlott cselekedni ahhoz, hogy a betegségünkkel együtt tudjunk élni, mint az egészséges emberek.

2018. május 12-én reggel 8 órakor a peremvárosi tónál rendezzük a „Botra fel!” – országos Nordic Walking sétát. Ez a második év, amikor részt veszünk a CEOSZ által elindított programon, tudomásom szerint az idén több mint 20 városban egy napon sétálunk a cukorbetegség ellen.

Mindig igyekszünk újabb célokat kitűzni. 5 évvel ezelőtt elkezdtük a nordic-ozást és a tornát, ezeket mindenképpen szeretnénk tovább folytatni. Nekem a vesszőparipám a mozgás fontossága, ami a cukorbetegség megakadályozásában, és a szövődmények megelőzésében elengedhetetlen. Szoktam mondani: amíg élek és tudok mozogni nem, hagyjuk abba! Az edzésekre sok 70-80 év feletti egyesületi tag jár, és nagyon jól érzik magukat, mióta ezt a csodát gyakorolják, mert a Nordic Walking egy csoda. Olyan izmokat mozgat meg, amit a mindennapjainkban nem használunk. Kíméletesen hat a csípő, térd ízületekre, és akkor a csapatépítő hatásáról még nem is beszéltem. A tagok mindig azt mondják, hogy mi egy nagy család vagyunk. Az edzéseket az egyik tagunk Vassné Klárika és jómagam tartjuk.

Eddig is sokat jártunk kirándulni néhány napos üdülésekre, és a mátraderecskei mofettába is egy évben kétszer – tavasszal és ősszel – igénybe vesszük a kezeléseket. Ezek nagyon kedvelt programok, melyeken általában 30-40 fővel veszünk részt, és a jövőben is szeretnénk folytatni.

Sok erőt és kitartást kívánok a jövőbeli célok eléréséhez, és minden gyáli lakos nevében gratulálok a díjhoz!