2021. 01. 12.
Sokba kerülhet, ha elfagy a vízóra – hasznos tanácsok ennek megelőzésére
Facebookon
Twitteren
E-mailben
A közelgő hideg időjárás és a fagy komoly károkat okozhat a fagy ellen nem védett vízhálózatban (akár a falakon belüli vízvezeték-hálózatban is), illetve azon vízmérőkben, amelyek fűtetlen helyiségekben, kamrákban, pincékben vagy aknákban vannak, és nincsenek megfelelő védelemmel ellátva. Ezért a téli időszak közeledtével elérkezett az idő, hogy a fogyasztók megtegyék a szükséges óvintézkedéseket a vízvezetékrendszer elfagyás elleni védelme érdekében.
Miért?
Ha nincsenek is látható jelei a bejövő vízvezeték és külső csapok elfagyásának, a vízmérő vagy kerti csap aknában megrepedhetett a cső annyira, hogy nem ömlik a víz, de egy kis résen folyamatosan ereszt. Egy szétfagyott vezetéken, átlagos nyomásviszonyok mellett 0,5 mm-es résen havonta 15 m3, 1 mm-es résen havonta 46 m3, 3 mm-es résen havonta 360 m3, míg egy 5 mm-es résen havonta akár 1000 m3 víz is elfolyhat!
A hatályos jogszabályi előírások szerint a fagy elleni védelemről a Felhasználó köteles gondoskodni! Ennek elmulasztása vagy nem megfelelő végrehajtása esetén az elfagyott vízmérő árát valamint a mérőcsere költségét és az elfolyt vízmennyiséget is köteles a Szolgáltatónak megtéríteni!
Ezért a kemény fagyok közeledtével érdemes elvégezni a vízvezetékrendszer víztelenítését, téliesítését, mellyel elkerülhetőek a fenti költségek, a rengeteg megspórolt bosszankodásról már nem is beszélve.
A szükséges teendőkről és a megelőző tevékenységekről ezúton szeretnénk tájékoztatni a lakosságot.
A vízmérő akna védelme
Még az előírásoknak megfelelő (legalább 1 méterrel a talajszint alatt elhelyezkedő szerelvényekkel szerelt) vízmérő akna sem garantál 100 %-os fagy elleni védelmet, hiszen hiába van mélyen a vezeték, ha pl. a fedlapon keresztül a fagy le tud jutni.
Gyakorlati teendők és javaslatok a vízmérő aknák fagy elleni védelme érdekében:
- A tél folyamán többször ellenőrizze, nincs-e víz az aknában!
- A hiányzó aknafedlapot pótolja, ha sérült, cserélje ki!
- Ellenőrizze a vízmérő akna lebúvó nyílását záró aknafedlap illeszkedését, megfelelő zárását. (A helytelenül visszarakott aknafedlap balesetveszélyes is lehet!) A vízmérő akna fedlapjának résmentesen kell záródnia, nem lehetnek hézagok, ahol a hideg levegő az aknába áramolhat.
- A vízmérő műanyag fedelét tartsuk lehajtott állapotban.
- Az egyik legelterjedtebb védekezési módszer alapján: a vízmérő akna tetejét takarja le fóliával, ezután borítsa be valamilyen hőszigetelésre alkalmas anyaggal (hungarocell, polifom, nádpalló, avar, lenyírt fű). Vigyázzon arra, hogy ez a hőszigetelés a vízmérő leolvasásakor károsodás nélkül eltávolítható, majd visszahelyezhető legyen. A vízmérőaknák fentiek szerinti védelme különösen fontos ott, ahol nincs rendszeres vízfogyasztás.
- A hó szintén védelmet nyújthat, ezért csak vízmérő-leolvasás előtt célszerű az aknáról ellapátolni a havat. A leolvasás várható időpontját a számla második oldalán ellenőrizheti.
- A lebúvónyílást záró aknafedlap alját (belső felületét) és a vízmérő akna belső felületét (akna mennyezetét és az oldalfalakat) is javasolt hőszigetelő anyaggal ellátni. A szigetelőanyag tekintetében fontos, hogy nedvesség hatására ne veszítsen szigetelőképességéből. A vízmérő akna belső szigetelésére alkalmas anyag pl. a hungarocell.
- Aki még óvatosabb, az a vízmérőt és a csöveket is leszigetelheti. Ez kifejezetten ajánlatos, ha a vízmérő, illetve a csövek a talajszinttől egy méternél kisebb távolságra vannak. Erre akár egy papírdoboz is alkalmas, amelyet lefelé fordítva kell a mérőszerkezetre helyezni, így a talajból felfelé áramló kevés hőt ott tartja. Megfelelő még a mérő illetve a csövek több rétegűre hajtogatott műanyag fóliával történő befedése, úgy, hogy a vízmérő számlapja szabadon maradjon. Ha a szigetelőanyag átnedvesedik semmit sem ér!
- A vízmérő szigetelését is úgy kell biztosítani, hogy az könnyedén eltávolítható legyen a vízmérő leolvasásakor!
- A vízmérő aknában zárjuk el a mérő előtti, közterület felé lévő főelzárót. Amennyiben az elzáró csap nem zár tökéletesen, vagy nem működik, akkor kérjük, jelezze ezt a DPMV ZRT-nek a hibabejelentő telefonszámon!
- Nyissa ki és hagyja nyitva a kerti csapot és az épületekben található csapokat és engedje le a berendezésekből (bojler, WC tartály stb.) a vizet!
- A víztelenítő-csonkon, vagy csapon keresztül (mely általában a vízmérő aknában található) folyassa ki a belső hálózatból a vizet!
- Ellenőrizze, hogy már nem folyik víz a víztelenítő-csonknál!
- Ellenőrizze, hogy a víztelenítő elzáró csap jól zár-e! Ha az elzáró csap jól zár, akkor a vízmérőn lévő számlálókerekek nem mozoghatnak. A művelet során kérjük, figyeljen arra, hogy a vízmérő plombája ne sérüljön meg!
- Valamennyi szifonba (bűzelzáróba) ajánlatos felületkímélő, fagyálló, fertőtlenítő hatású folyadékot – praktikusan pl. gépkocsi szélvédőmosót – önteni.
- A víztelenítés után a kinyitott csapokat zárjuk vissza.
- Fontos! A vízmérőben a víztelenítést követően is marad víz, ezért a vízmérő szigetelését mindenképpen meg kell oldani!
- Javasoljuk, hogy télen nem használt ingatlanát rendszeres időközönként ellenőrizze, vagy megbízottja útján ellenőriztesse az esetlegesen bekövetkező károk megelőzése, illetve mielőbbi észlelése érdekében!
- Ha későn lát hozzá a víztelenítéshez, és a befagyott víz miatt nem tudja az elzárócsapot elfordítani, meleg vízzel, óvatosan felolvaszthatja a benne lévő jeget, majd ezt követően elvégezheti a víztelenítést.
- Nem forog a vízmérő, ha megnyitja a csapot,
- szilánkokra tört üveg a vízmérőn,
- eldeformálódott számlálószerkezet,
- nem, vagy csak alig jön víz a csapból.